A világ egyetlen igazi megválaszolhatatlan kérdése a következő:
- mi NINCS fenn az interneten?
Az alábbi videó a YouTube-os nicepeter alkotása, aki szabad, vagy kevéssé szabad idejében "Király történelmi rapcsatákat" gyárt híres személyek között. Kedvencem Beethoven és Justin Bieber csatája, de az Albert Einstein és Stephen Hawking közti leszámolás is nagyon súlyos :)
ps.: Albert E=mc^2....
pps.: Who won? Szerintem Hawking. "There are 1000000000000 particles in the universe, that we can observe, yo mama took the ugly ones and put them into 1 nerd". Ez instant kill :D
2011. június 30., csütörtök
2011. június 17., péntek
Mérnökök vs fizikusok
Ne mozgassák el a kávéautomatát, mert megváltoztatja a beállításait!- thx, a mérnökök.
A válasz:
Ne figyeljék a kávéautomatát, mert megváltoztatja a kvantumállapotát.- thx, a fizikusok.
2011. június 9., csütörtök
2011. június 3., péntek
A Beagle "vegyésze"
A Beagle, mint tudjuk, nem csak egy imádnivaló kutyafajta elnevezése, hanem egy imádnivaló hajóé is, amely 1831 és 1836 között körbehajózta a Földet, fedélzetén minden idők leghíresebb elméletalkotójával, az akkor 22 éves Charles Darwinnal.
Darwint tisztelni kötelező, viszont az utókor méltatlanul mellőz egy másik, kissé depressziós, kissé hirtelen haragú fiatalembert, aki nem csupán (viszonylagos) jóbarátja volt Charlie fiúnak, hanem egyenesen ő volt az, aki lehetővé tette, hogy Darwin a HMS Beagle fedélzetére kerülhessen. Kiről van szó?
Természetesen a kapitányról, Robert FitzRoy-ról.
Intuitív főtisztünk rendkívüli (és egy tengerésztiszttől elvárt) érdeklődést mutatott a meteorológia iránt. A vitorlások korában a viharok és az időjárás változásai jóval félelmetesebbek voltak, mint manapság; minél pontosabb előrejelzésük tehát rendkívüli fontosságú volt egy hajón. FitzRoy azon dolgozott, hogy a légnyomás változásait "láthatóvá" tegye a legénység számára. Vegyész/fizikus olvasóink erre már bólogatnak is, hogy "persze, persze, barométert kellett, hogy használjon", és valóban azt használt.
A FitzRoy barométer (~viharüveg, storm glass) vizes alapú rendszerben a hőmérséklet és a nyomás változásaira érzékeny, könnyen kristályosodó vegyületeket tartalmaz, egészen pontosan:
- 2,5g kálium-nitrátot
- 2,5g ammónium-kloridot
- 33ml desztillált vizet
- 40ml etanolt
- 10g kámfort.
- Az üveg alján kiváló kristályok közelgő fagyot jelentenek.
- A keverék tetején szálszerű csapadék képződése szeles időt ígér.
- Kristálytiszta folyadék esetén nyugodt, napos időre lehetett számítani.
- Kristálytiszta folyadék esetén nyugodt, napos időre lehetett számítani.
Érdekesség: bár televíziós/rádiós időjósaink ezt nem tudják, akárhányszor kimondják az "időjárás-előrejelzés" szót, FitzRoy emléke előtt tisztelegnek, ugyanis az angolban az azonos jelentésű "weather forecast" szókapcsolat a kapitány szavajárása ("forecasting the weather") alapján épült be a köztudatba.
ps.: Igen, nagy rajongója vagyok Darwinnak, FitzRoynak és a Beagle útjának, és igen, egy egész blogot meg tudnék tölteni róluk szóló anekdotákkal.
pps.: Nem, nem csináltam még otthon FR barométert, de igen, szeretnék.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)