2010. december 20., hétfő

Miért lehetséges izzó parázson járni?

Ugye mindenki látott már parázson járkáló jógikról szóló műsort? Nem csalás, nem ámítás...  a művelet tényleg elvégezhető; mi több, nem a magasságos istenek teszik lehetővé, hanem a fizikai kémia.

A jelenség megértéséhez két (sokunk által imádott) anyagi jellemző a kulcs; a hőkapacitás és a hővezetési tényező.
Minden anyagnak más-más mennyiségű hőre van szüksége ahhoz, hogy adott hőmérséklet-változás végbemenjen benne; ennek mérőszáma a hőkapacitás.
A hővezetési tényező pedig egy anyagnak azon képessége, hogy hőt adjon át egy másik közegnek.  

Először is szögezzünk le négy alapvetést, amiből kiindulhatunk.
1. A láb kevesebb, mint 1 másodpercig érintkezik a 400 Celsius fokos parázzsal.
2. A parázs hővezetési tényezője alacsony.
3. A víz (=láb) hőkapacitása nagy.
4. Az emberi szervezet csal.

Mindezeket összegezve a tűzönjárás titka:
A parázs, mivel kis hővezetési tényezővel rendelkezik, nem képes nagy hőmennyiséget átadni a vele csupán rövid ideig érintkező lábnak. A lábat nagyrészt alkotó víz hőkapacitása viszont nagy, így a parázs által közölt hő nem elegendő ahhoz, hogy drasztikus hőmérséklet-emelkedés következzen be a talpon. Mindehhez vegyük hozzá, hogy a parázson végigsétáló személy lába ugyanannyit van a levegőben, mint a parázson, így hőcsere történik a parázsnál hűvösebb levegővel is. A szervezet pedig ott csal, ahol tud: a vérkeringés elszállítja a talpról a hő egy részét.
A végeredmény tehát: a 400°C-s parázson sétáló ember talpán a maximális hőmérséklet 80°C, nem pedig a parázs égető hőmérséklete.

forrás: Kopfball - Warum kann man barfuß über glühende Kohlen laufen, ohne sich zu verbrennen?
ééés a Wikipédia
Na meg persze a Vegyipari Műveletek I.

2010. december 14., kedd

Táncoló kromoszómák

Ezúttal a genetikából/sejtbiológiából vizsgázóknak nyújtunk segítséget, bár, hogy az alábbi dal szövegét, vagy a bioszkönyv "meiózis" című fejezetét vágja be gyorsabban az ember, az kérdéses.
Mindenesetre alant következik a meiózis Discovery Channel által animált és zenésített magyarázata, a Meiosis Square Dance.



ps.: Nincs elég hely, hogy felsoroljam, miért imádom ezt a videót. Szakmailag elképesztően pontos (még a sejtmaghártya pórusaira is figyeltek), ugyanakkor nem válik bonyolulttá. A szöveg frappáns, az animáció pedig szívolvasztóan aranyos, főleg, mikor a kromoszómák zavartan pislognak.
Egyszóval: 10/10
Vagy 11/10, ha ilyet lehet adni :]

2010. december 8., szerda

Plusz a KONSTANS!

Még a vizsgaidőszak előtt szeretnénk adni egy pontmentő tippet a matek analízisből vizsgázóknak :]







Bevallom, nem sokra emlékszem ebből a remek tantárgyból, de arra igen, hogy az átkozott konstanst általában én is lehagytam a megoldás végéről...
Az analízis gyönyörei...

forrás.: www.reddit.com

2010. december 6., hétfő

Arzénbacik

Tegye fel a kezét, aki szerint a foszfor minden körülmények között szükséges az élethez.
.
.
.
Oké, akkor most szépen letehetitek a kezeteket (velem együtt), ugyanis a NASA egyik kutatócsoportja megdöbbentő hírt publikált a neves Science szaklapban. A cikk arra jutott, hogy a kaliforniai Mono-tó mikroflórájának egy tagja foszforhiány esetén képest arzént használni életfolyamatai fenntartásához.

Kimerítő posztot nincsen időm írni, de ráakadtam a neten a Mikron Blog igényes összefoglalójára, mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy olvassa el. (mikrobarajongóknak meg kötelező :)


ps.: Kedves, hűséges olvasóink, ma egy hónap múlva véget ér kényszerű hallgatásunk... el nem tudjátok képzelni, micsoda pompás posztok vannak tartalékolva :-)