2010. augusztus 26., csütörtök

Kutatók a neten

Szeptemberben a tudományos blogok szerkesztői személyesen mutatják be munkájukat az érdeklődőknek a „Kutatók a neten”- I. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó keretében.

A tudományos blogok szerkesztői szeptember 24-én kilépnek a virtuális világból, hogy személyesen mutassák be munkájukat az érdeklődőknek. A „Kutatók a neten”- I. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó a Kutatók Éjszakája és a Nanopaprika közös szervezésben valósul meg.


Az I. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó célja, hogy a kutatók által írt, működtetett blogok és weboldalak kilépjenek a virtuális térből, és kapcsolatot teremtsenek a tudományok iránt érdeklődő közönséggel. Erre a Kutatók Éjszakája, az ország legjelentősebb tudomány-népszerűsítő rendezvénye tökéletes lehetőséget kínál. E tudományos, ám mégis könnyed, fesztivál-jellegű éjszakán bárki bepillantást nyerhet a kutatók titokzatosnak tűnő munkájába, ahol idén először a blogoló kutatók is külön fókuszt kapnak.


A tudományos bloggerek az országszerte 23 városban és 28 helyszínen zajló esemény központi rendezvényén találkoznak, szeptember 24-én a Millenárison. Bemutatkozik a Tűzhányó, a jelenleg is zajló vulkánkitörésekről, azok okairól, közeli és távoli társadalmi hatásukról szóló blog. Ott lesz a Banyakonyha, a reáltudományok humoros és izgalmas oldalát bemutató netnapló, vagy az űrkutatással, űrrepüléssel, csillagásztattal foglalkozó Cydonia, de sok más ismert, vagy kevéssé ismert érdekesség is.

A „Kutatók a neten” találkozó céljai között szerepel a hazai kutató weblapok közötti együttműködés szorosabbra fűzése is. A Kutatók Éjszakája és a Nanopaprika, a NanoTudomány Nemzetközi Közössége együttműködő partnerek első alkalommal, hagyományteremtő céllal rendezik meg a találkozót. Kutatói blogok, weboldalak jelentkezését továbbra is várják az editor@nanopaprika.eu e-mail címen szeptember 3-ig.



Forrás: http://www.hirado.hu/Hirek/2010/08/24/12/Kutatoi_blog_es_weboldal_talalkozo_szeptemberben.aspx

2010. augusztus 19., csütörtök

Elképszető méretarányok

Az alábbi linken egy rendkívül igényesen kialakított, interaktív méretarány-vizsgálót találtok. Ha mindig is érdekelt, mekkorák az univerzum kisebb-nagyobb (iszonyatosan kisebb és iszonyatosan nagyobb) alkotóelemeinek méretei, és ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz, kattintsatok ide:

http://www.newgrounds.com/portal/view/525347

ps.: Eléggé félrevezető módon a "Play" gombra kell kattintani.

2010. augusztus 4., szerda

" Program ajánló "

Illetve egy kis élmény beszámoló egy vegyészmérnök nyári szakmai gyakorlatáról. Lévén aláírtam mindenféle titoktartási papírkát, így itt nem is említeném meg a helyszínt, elég ha azt mondom, hogy hazai porcelángyár. Ugye már csak kapásból 4 helyszín jut az ember eszébe.(: Ha több is, akkor kérlek sorold fel őket, kíváncsi vagyok mit hagytam ki.(:

Szóval ezen a héten a festészeten voltam. Nem túl vegyészes feladatkör, de azt tudom ajánlani, hogy aki teheti egyszer próbálja ki. Csak egy kis türelem és némi kéz ügyesség szükségeltetik hozzá. Érdekes, mindig azt hittem, hogy ecsetet használnak a porcelán festésre. Hát nagyon- nagyot tévedtem. A szerszám egy toll. Olyan, mint a töltőtoll, azzal a különbséggel, hogy nincs benne patron, hanem úgy kell mártogatni az éppen használt festékbe. Nagyon érdekes, és büdös egy foglalkozás. Szó szerint... Az ember mindenféle/fajta hígítóval dolgozik, persze hozzá lehet szokni, de negyven évet nem tudom kibírnék-e.
Szóval kaptam porcelánt, rajzoltunk rá mintát és kezdődhetett is a színezés. Ma pedig az aranyozás. Hát huh. A kezem úgy fájt a nap végére. Három képecskét aranyoztam és mindegyiket legalább háromszor lemosatták, gyakorlás végett. De megérte, minden perce. Még meg is dicsértek, azt is mondták, ha több időm lett volna, még szebb lesz.
Az ember nem is hinné, mennyire nehéz egy hosszú görbül vonalat meghúzni, remegő két nélkül. Arról nem is beszélve, hogy külön oda kell figyelni, hogy "Na most nyomd rá a tollat, hogy vastagabb legyen, de a vége már megint vékony legyen."
Fantasztikus. Bár biztos csak azért látom így, mert mindig is elragadtatással töltöttek el ezek a kissé pepecs, kézügyességet igényló feladatok. Valószínűleg ezzel kompenzálom egyéb hiányosságaimat.

És végül is egy vegyésznek nem árt ha van kézügyessége. Például kitűnően tudom kamatoztatni anyag beméréskor. Kevesen mondhatják el magukról, hogy "az analitikai mérleg a barátom."
Talán csak az analitikusok.:D

No, de egy szó mint száz: Amint lement a gyakorlatom és odafent is úgy akarják, egy rövidke kivonatolt beszámolóval visszatérek a porcelángyártásról. Végül is egy vegyésznek a kerámiákhoz is értenie kell.;)