2011. szeptember 22., csütörtök

Az αβγ-cikk

Egyszer volt, hol nem volt egy amerikai fizikus doktorandusz, név szerint Alpher, aki 1948-ban úgy határozott, hogy ideje publikálni a Nagy Bumm-ról szóló kutatásait. A tudományos publikációk szerzőlistája azonban sosem egyetlen névből áll, hanem az első szerzőn kívül más, a kutatásban aktívan részt vevő személyeket is megjelöli, többek között a témavezetőt/laborvezetőt. 
Alpher tehát szépen feltüntette feljebbvalója nevét, aki pedig nem volt más, mint egy Gamow nevezetű úriember.
Ugye észrevettük, hogy a két kutató neve összecseng az "alfa" illetve "gamma" szavakkal?
Nos, Gamow is észrevette. Vicces kedvű ember lehetett, mert a hatalmas lehetőséget nem hagyta kiaknázatlanul: történetesen volt egy Bethe nevű fizikus-barátja, aki a tudós-csínyhez éppen kapóra jött...
Bár Bethe egyetlen betűvel sem járult hozzá a cikkhez, Gamow a megkérdezése nélkül betette őt is szerzőnek, méghozzá második szerzőnek, és a cikk, Alpher, Bethe és Gamow publikációja, meg is jelent a Physical Review hasábjain.

Ez a publikáció az Alpher-Bethe-Gamow cikk, vagy más néven αβγ-cikk.

2011. szeptember 19., hétfő

Amit hittünk...




































ps.: Ne feledjétek pénteken a Kutatók Éjszakáját, és a Gödör Klubban 18:00-kor kezdődő Kutatók a Neten II-t! ;)

2011. szeptember 13., kedd

Híres vegyészek 9 - Görgey Artúr

Egy kedves olvasónk, Gergő segítségével ezúttal egy magyar "híres vegyészt" tudunk bemutatni mini-rovatunk keretei között; Görgey Artúrt, a 1848-49-es szabadságharc tábornokát.

Az 1818-ban született Görgey apja elvárásainak megfelelve, de saját vágyaival ellentétesen először katonatisztnek állt, és csak a konok öregúr halála után vethette bele magát a prágai egyetemen a szíve szerinti tanulmányokba: a vegyészetbe. Nem vesztegette az időt: ő mutatta ki a laurinsavat a kókuszdióból; erről írott értekezése neves szakmai lapokban is megjelent.*

A további tudományos publikációk helyett azonban a régi mumus, a hadsereg várt rá, ám vegyész-szemléletének stratégiai/taktikai hasznát is vette, hiszen:

"... katonai sikereimnek legnagyobb részét chemiai tanulmányaimnak, a búvárkodás révén szerzett értelmi fegyelmezettségemnek köszönöm... Chemiai tanulmányaim közben tanultam meg azt, hogy puszta okoskodásaiban, sőt megfigyeléseiben is mily sokféleképpen csalódhatik az ember a valóság felől: de egyúttal azt is megtanultam, miféle módon lehet csalódásait sikeresen ellenőrizni, így a valóság felismeréséhez biztosan eljutni." 


ps.: sorsának további alakulása megtekinthető a 11. osztályos történelemkönyvekben.

* "Über die festen, flüchtigen, fetten Säuren des Cocusnussöles"; Annalen der Chemie und Pharmacie, 1848

2011. szeptember 11., vasárnap

Kémiai nyelvújítás - újratöltve

Régebben már szerepelt néhány kémiai elem 18-19. századi magyarított elnevezése, de nemrég a KFKI Chemonet-en megtaláltam a majdnem-teljes listát. Voilá:

H
Li
Ba





Na
Mg 
Al 
Si 
P
S
Cl
köneny 
lavany
édeny 
bórany
széneny
légeny
éleny 
folany
szikeny
kesreny
timany
kovany
vilany 
kéneny
halvany
K
Ca
Ti
V
Cr
Mn
Fe
Co
Ni
Cu
Zn
As
Se
B
hamany
mészeny
kemeny
szineny
fösteny
cseleny
vasany 
kékleny 
álany
rézany 
horgany 
mireny 
reteny 
büzeny
Sr 

Zr
Mo
Rh 
Pd
Ag
Cd 
Sn 
Sb
Te
I
Ba
La
pirany
pikeny
jácany
olany
rózsany 
itélany
ezüstany 
kadany
ónany
dárdany
irany
iblany 
sulyany
latany
Ce 
Tb
Er 
Ta 
W
Os
Ir
Pt 
Au 
Hg
Pb 
Bi
Th
U
cereny
terbeny
erbeny
imeny
seleny 
szagany
neheny
éreny
arany 
higany 
ólmany
keneny
tereny
sárgány

forrás: Szőkefalvi-Nagy Zoltán - A magyar kémiai szaknyelv kialakulása
(az egész cikket érdemes elolvasni, nagyon érdekes)

ps.: túlléptük a 100. posztot, közeleg a 100. poszt, és 2 éves a blog. Hivatalosan is öregek vagyunk :)

2011. szeptember 5., hétfő

Egy kis reklám


Lassan eltelt egy év, mi pedig ismét csak népszerűsítjük az alábbi rendezvényt, melyen ha minden igaz, személyesen is ott leszünk! (Reméljük addig sem kéz-, sem lábtörést nem szenvedünk :D )


Kutatók a Neten - II. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó Budapest, 2011. szeptember 23.
Jönnek a virtuális kutatók

Szeptember folyamán két rendezvényt tart a NanoTudomány Nemzetközi Közössége (The International NanoScience Community). Az augusztus 29-től szeptember 2-ig zajló NANOPAPRIKA POSTER 2011 - I. Virtuális Nanotechnológiai Poszter-konferencia és a szeptember 23-án, a Kutatók Éjszakáján a Tempus Közalapítvánnyal közösen megrendezésre kerülő Kutatók a Neten 2011 - II. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó azt a célt szolgálja, hogy a tudományokat, a kutatók világát közelebb hozza
az Interneten felcseperedő generáció tagjaihoz.
A tudománynépszerűsítés mellett a virtuális és valós programok találkozási pontot biztosítanak a szakemberek számára is.

A Kutatók a Neten 2011 (www.kutato.net) blog-bemutatkozóra a tavalyi hagyományt követve a Kutatók Éjszakája (www.kutatokejszakaja.hu) budapesti központi rendezvényén kerül sor, ezúttal az Erzsébet téri Gödör Klubban. Az érdeklődők találkozhatnak többek között a Csillagászati hírportál (hirek.csillagaszat.hu), az Élettudományi Hírnök (www.mrns.hu), a Bioetika (bioetikablog.hu) portálok és blogok
készítőivel. Képviselteti magát az online kutatással foglalkozó CAWI blog (cawi.blog.hu), az Online Pszichológia (www.onlinepszichologia.hu) és az Orvosok Lapja (www.nilnocere.hu). A szervezők természetesen bemutatják azt is, hogyan lett egy doktorandusz állmából egy 4800 kutatót tömörítő online közösség (www.nanopaprika.eu) és hogyan telnek egy posztdoktor hétköznapjai távol az otthontól (Posztdok Napló - www.kispaszti.com). Akik ellátogatnak az eseményre, megtudhatják, kik állnak a weboldalak mögött. Megismerhetnek olyan professzorokat, tudományos munkatársakat, cégvezetőket, doktoranduszokat, akik szabadidejük egy részét azzal töltik, hogy Internetes tartalmakat hozzanak létre.