2011. december 15., csütörtök

A valóság költészete

Kedves olvasók!
Hamarosan egy kisebb cikksorozatban fogok beszámolni arról, hogy (részemről) miért volt üres a blog az elmúlt hónapban, de addig is hallgassátok meg az alábbi "zeneszámot" :)

"Science is the poetry of reality"



ps.: a közelgő mini-cikkek kulcsszavai: űrkutatás, asztrobiológia, ESA, fun!

Dalszöveg a tovább után.

2011. november 18., péntek

Rövid és fájdalmas 9

Zsíros László Róbert, a Szertár szerkesztője küldte nekünk az alábbi, borzalmasan fájdalmas képregényecskét, amely megtanít arra, hogy szervetlen kémiában járatos pincérek közelében óvatosan rendeljünk vizet...


































forrás: http://www.damnlol.com/ill-have-what-hes-having-1121.html

2011. november 15., kedd

Kutyafuttában

Sziasztok!

A múltkor kikaptam, hogy miért csak facebook.(: Most van pár szabad percem két szigorlat tétel között, tehát. :D

2011. október 27., csütörtök

A sejt titkos élete

Elképesztően gyönyörű animáció, 10/10-et kap!

2011. október 18., kedd

Miért lett "biotechnológia"?

Manapság nagyon divatos szó - okkal és joggal! - a biotechnológia, és általában tudni is véljük, hogy mit jelent: biológiai rendszerek, mikroorganizmusok, folyamatok felhasználását iparban és tudományban.
Tudjuk-e azonban, hogy a lényegre törő elnevezés honnan származik?

Azt hihetné az ember, hogy a biotechnológia újkeletű név, amelyet valamely nagy nyugati egyetem, kutató, vagy vállalat ejtett ki először a száján, pedig nem!

1919-ben egy magyar gépészmérnök, Ereky Károly hozta létre a szót egy, a hús- és tejipari folyamatokról szóló tanulmányában. Ereky egyébként nem maradt a kaptafánál, később a politikába is belekóstolt, és néhány hónapig népélelmezési miniszter volt.

































ps.: A ráadás az, hogy a klasszikus felosztás szerint a biotechnológiának három nagy felhasználási területe van, amelyeket, ki tudja miért, színekkel jelölnek (orvoslás = piros biotechnológia, növényi = zöld biotech, ipari= fehér biotech). A magyar egyetemeken előszeretettel ismertetik az ágazatokat piros-fehér-zöld sorrendben. :) 

pps.: Ereky a Királyi József Műegyetemen végzett. Hogy mi az? A BME.

2011. október 10., hétfő

Tipikus...

A matekvizsga örök problémája.
Tegye fel a kezét, akinek ismerős :)

2011. szeptember 22., csütörtök

Az αβγ-cikk

Egyszer volt, hol nem volt egy amerikai fizikus doktorandusz, név szerint Alpher, aki 1948-ban úgy határozott, hogy ideje publikálni a Nagy Bumm-ról szóló kutatásait. A tudományos publikációk szerzőlistája azonban sosem egyetlen névből áll, hanem az első szerzőn kívül más, a kutatásban aktívan részt vevő személyeket is megjelöli, többek között a témavezetőt/laborvezetőt. 
Alpher tehát szépen feltüntette feljebbvalója nevét, aki pedig nem volt más, mint egy Gamow nevezetű úriember.
Ugye észrevettük, hogy a két kutató neve összecseng az "alfa" illetve "gamma" szavakkal?
Nos, Gamow is észrevette. Vicces kedvű ember lehetett, mert a hatalmas lehetőséget nem hagyta kiaknázatlanul: történetesen volt egy Bethe nevű fizikus-barátja, aki a tudós-csínyhez éppen kapóra jött...
Bár Bethe egyetlen betűvel sem járult hozzá a cikkhez, Gamow a megkérdezése nélkül betette őt is szerzőnek, méghozzá második szerzőnek, és a cikk, Alpher, Bethe és Gamow publikációja, meg is jelent a Physical Review hasábjain.

Ez a publikáció az Alpher-Bethe-Gamow cikk, vagy más néven αβγ-cikk.

2011. szeptember 19., hétfő

Amit hittünk...




































ps.: Ne feledjétek pénteken a Kutatók Éjszakáját, és a Gödör Klubban 18:00-kor kezdődő Kutatók a Neten II-t! ;)

2011. szeptember 13., kedd

Híres vegyészek 9 - Görgey Artúr

Egy kedves olvasónk, Gergő segítségével ezúttal egy magyar "híres vegyészt" tudunk bemutatni mini-rovatunk keretei között; Görgey Artúrt, a 1848-49-es szabadságharc tábornokát.

Az 1818-ban született Görgey apja elvárásainak megfelelve, de saját vágyaival ellentétesen először katonatisztnek állt, és csak a konok öregúr halála után vethette bele magát a prágai egyetemen a szíve szerinti tanulmányokba: a vegyészetbe. Nem vesztegette az időt: ő mutatta ki a laurinsavat a kókuszdióból; erről írott értekezése neves szakmai lapokban is megjelent.*

A további tudományos publikációk helyett azonban a régi mumus, a hadsereg várt rá, ám vegyész-szemléletének stratégiai/taktikai hasznát is vette, hiszen:

"... katonai sikereimnek legnagyobb részét chemiai tanulmányaimnak, a búvárkodás révén szerzett értelmi fegyelmezettségemnek köszönöm... Chemiai tanulmányaim közben tanultam meg azt, hogy puszta okoskodásaiban, sőt megfigyeléseiben is mily sokféleképpen csalódhatik az ember a valóság felől: de egyúttal azt is megtanultam, miféle módon lehet csalódásait sikeresen ellenőrizni, így a valóság felismeréséhez biztosan eljutni." 


ps.: sorsának további alakulása megtekinthető a 11. osztályos történelemkönyvekben.

* "Über die festen, flüchtigen, fetten Säuren des Cocusnussöles"; Annalen der Chemie und Pharmacie, 1848

2011. szeptember 11., vasárnap

Kémiai nyelvújítás - újratöltve

Régebben már szerepelt néhány kémiai elem 18-19. századi magyarított elnevezése, de nemrég a KFKI Chemonet-en megtaláltam a majdnem-teljes listát. Voilá:

H
Li
Ba





Na
Mg 
Al 
Si 
P
S
Cl
köneny 
lavany
édeny 
bórany
széneny
légeny
éleny 
folany
szikeny
kesreny
timany
kovany
vilany 
kéneny
halvany
K
Ca
Ti
V
Cr
Mn
Fe
Co
Ni
Cu
Zn
As
Se
B
hamany
mészeny
kemeny
szineny
fösteny
cseleny
vasany 
kékleny 
álany
rézany 
horgany 
mireny 
reteny 
büzeny
Sr 

Zr
Mo
Rh 
Pd
Ag
Cd 
Sn 
Sb
Te
I
Ba
La
pirany
pikeny
jácany
olany
rózsany 
itélany
ezüstany 
kadany
ónany
dárdany
irany
iblany 
sulyany
latany
Ce 
Tb
Er 
Ta 
W
Os
Ir
Pt 
Au 
Hg
Pb 
Bi
Th
U
cereny
terbeny
erbeny
imeny
seleny 
szagany
neheny
éreny
arany 
higany 
ólmany
keneny
tereny
sárgány

forrás: Szőkefalvi-Nagy Zoltán - A magyar kémiai szaknyelv kialakulása
(az egész cikket érdemes elolvasni, nagyon érdekes)

ps.: túlléptük a 100. posztot, közeleg a 100. poszt, és 2 éves a blog. Hivatalosan is öregek vagyunk :)

2011. szeptember 5., hétfő

Egy kis reklám


Lassan eltelt egy év, mi pedig ismét csak népszerűsítjük az alábbi rendezvényt, melyen ha minden igaz, személyesen is ott leszünk! (Reméljük addig sem kéz-, sem lábtörést nem szenvedünk :D )


Kutatók a Neten - II. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó Budapest, 2011. szeptember 23.
Jönnek a virtuális kutatók

Szeptember folyamán két rendezvényt tart a NanoTudomány Nemzetközi Közössége (The International NanoScience Community). Az augusztus 29-től szeptember 2-ig zajló NANOPAPRIKA POSTER 2011 - I. Virtuális Nanotechnológiai Poszter-konferencia és a szeptember 23-án, a Kutatók Éjszakáján a Tempus Közalapítvánnyal közösen megrendezésre kerülő Kutatók a Neten 2011 - II. Kutatói Blog és Weboldal Találkozó azt a célt szolgálja, hogy a tudományokat, a kutatók világát közelebb hozza
az Interneten felcseperedő generáció tagjaihoz.
A tudománynépszerűsítés mellett a virtuális és valós programok találkozási pontot biztosítanak a szakemberek számára is.

A Kutatók a Neten 2011 (www.kutato.net) blog-bemutatkozóra a tavalyi hagyományt követve a Kutatók Éjszakája (www.kutatokejszakaja.hu) budapesti központi rendezvényén kerül sor, ezúttal az Erzsébet téri Gödör Klubban. Az érdeklődők találkozhatnak többek között a Csillagászati hírportál (hirek.csillagaszat.hu), az Élettudományi Hírnök (www.mrns.hu), a Bioetika (bioetikablog.hu) portálok és blogok
készítőivel. Képviselteti magát az online kutatással foglalkozó CAWI blog (cawi.blog.hu), az Online Pszichológia (www.onlinepszichologia.hu) és az Orvosok Lapja (www.nilnocere.hu). A szervezők természetesen bemutatják azt is, hogyan lett egy doktorandusz állmából egy 4800 kutatót tömörítő online közösség (www.nanopaprika.eu) és hogyan telnek egy posztdoktor hétköznapjai távol az otthontól (Posztdok Napló - www.kispaszti.com). Akik ellátogatnak az eseményre, megtudhatják, kik állnak a weboldalak mögött. Megismerhetnek olyan professzorokat, tudományos munkatársakat, cégvezetőket, doktoranduszokat, akik szabadidejük egy részét azzal töltik, hogy Internetes tartalmakat hozzanak létre.

2011. augusztus 28., vasárnap

Félreértések szimfóniája


















































































Forrás: Saturday Morning Breakfast Cereal - egy mindig zseniális, néha fájdalmas, általában természettudományról szóló netképregény. Szerzője/rajzolója: Zach Weiner

2011. augusztus 7., vasárnap

Napi vicc!

Üdv újra itt! Már éppen kezdtem átmenni Mesehősbe (hol volt, hol nem volt), de sikerült fellelnem pár viccecskét, amit még réééges régen mentettem le és most megosztom mindenkivel.(:

Figyelem! Fájdalmas sorok következnek, olvasni csak saját felelősségre!

- Mi Lekaszáltfű Tamás beceneve?
- Széna Tom.

- Mit csinálnak a vegyészek a karácsonyi laborban?
- Forralt bórt.

- Mik vannak a nagyon erős szerves kémikus karján?
- Izomerek.

- Hogy hívják a félő hosszmértéket?
- Paraméter.

És a kedvencem :D


Híres fizikusok fogócskáznak a mennyben. Éppen Einstein számol. Amikor eljut százig megfordul, és azt látja, hogy Newton mögötte áll, egy földre festett négyzetben. Odamegy hozzá, majd megfogja.
- Ha! Meg vagy, Newton!
- Tulajdonképpen én egy Newton vagyok egy négyzetméteren. Szóval Pascalt fogtad meg!

2011. augusztus 5., péntek

Chemistry Cat

Aki szívesen kalandozik az internet Atlanti-óceánon túl eső oldalán (vagy szimplán csak a 9gag oldalon), az minden bizonnyal találkozott már az "internetes mémek" díszpéldányaival.
Y U No Guy, Troll, Picard's Facepalm... a legtöbb ilyen mém általános, és az élet bármely területén lehet belőle viccet csinálni, de örömmel jelenthetem, hogy az elmúlt hetekben megjelent egy új, specifikus mém, mégpedig Chemistry Cat.

Chemistry Cat egy szemüveges, csokornyakkendős macska képe, aki kémiai favicceket mesél. Igazából csak a hírneve új, egy évvel ezelőtt már Kriszti is posztolt róla, most azonban igazán nagyot ugrott a népszerűsége, és úgy szaporodnak a kémiai macskaviccek a neten, mint a gomba.


























Egy rakás kémiai macskavicc itt: ICanHasCheezburger.
A mém részletes eredet-magyarázata pedig itt: KnowYourMeme.

2011. július 24., vasárnap

Híres vegyészek 8 - Ashton Kutcher

A címben szereplő vegyész szót csupán a hagyomány miatt nem cseréltem le ez alkalommal, ugyanis Mr. Kutcher nem vegyész lett volna, hanem: biomérnök*!

Az 1978-ban született Kutchert bátyja szívbetegsége inspirálta arra, hogy az Univeristy of Iowa padjait koptatva elsajátítsa a biomérnöki tudományokat. Az elhatározás végül nem lett hosszú életű, Kutcher egy megnyert modell-verseny után otthagyta az egyetemet, a modellkedést pedig hamarosan követte a színészet.
Szívbetegség-gyógyszerünk ugyan nem lett, de "Pillangó-hatás"-unk igen.

* Igen, végre találtam biomérnök hírességet is!! :}

2011. július 21., csütörtök

Óda a kémiához

Onkie küldött nekünk egy zseniális YouTube-os (és magyar!!) szerves kémiai oktatóballadát.
Grat a készítőnek, nagyon profi!

2011. július 4., hétfő

Miért lett "nikkel"? Miért lett "kobalt"?

... avagy: természetfeletti lények a tudományban :)

A 28-as rendszámú nikkel (Ni) elemi állapotában szürkésfehér, mérgező átmenetifém. Neve a német Érchegység középkori bányászainak kellemetlen tapasztalataira vezethető vissza. A nikkel ásványai ugyanis vöröses színűek, akárcsak a réz esetében, ezért a két fém ásványai nagyon könnyen összetéveszthetőek. A régi korok bányászai a nikkelt még nem ismerték, tehát minden vörös ásványból rezet próbáltak kinyerni. Amikor ez nem sikerült, megindult a suttogás: azért nincs benne réz, mert az ásványt elátkozta a "rézmanó", német nevén Kupfernickel. A fém felfedezője (Axel Fredrik Cronstedt, 1751) megtartotta az elem nevének a gonosz hegyi manó nevét, a Nickel-t.

A kobalt (Co, 27) neve, mint az a felvezetőből és a nyelvi hasonlóságból sejthető, hasonló eredettel rendelkezik. Az elem kék (kobaltkék) ásványai ugyan dekoratívak voltak, de a bányászok számára teljesen felesleges, sőt mi több, "rosszindulatú" volt a létezésük: semmilyen használható fémet nem tartalmaztak, és feldolgozásuk során arzéntartalmú melléktermékek keletkeztek belőlük. A rosszindulatú ásványokból nyerhető fémet tehát a rosszindulatú kobold után nevezték el.


ps.: Megpróbáltam kideríteni, hogy mi köze a nikkelbolhának a nikkelhez, de nem találtam semmit. Aki esetleg tudja, ne tartsa meg magának :}

2011. június 30., csütörtök

Epic Rap Battles of History: Einstein vs Hawking

A világ egyetlen igazi megválaszolhatatlan kérdése a következő:
 - mi NINCS fenn az interneten?

Az alábbi videó a YouTube-os nicepeter alkotása, aki szabad, vagy kevéssé szabad idejében "Király történelmi rapcsatákat" gyárt híres személyek között. Kedvencem Beethoven és Justin Bieber csatája, de az Albert Einstein és Stephen Hawking közti leszámolás is nagyon súlyos :)



ps.: Albert E=mc^2.... 
pps.: Who won? Szerintem Hawking. "There are 1000000000000 particles in the universe, that we can observe, yo mama took the ugly ones and put them into 1 nerd". Ez instant kill :D

2011. június 17., péntek

Mérnökök vs fizikusok






















Ne mozgassák el a kávéautomatát, mert megváltoztatja a beállításait!- thx, a mérnökök.
A válasz:
Ne figyeljék a kávéautomatát, mert megváltoztatja a kvantumállapotát.- thx, a fizikusok.

2011. június 9., csütörtök

Rövid és fájdalmas 8

Komment nélkül :}

2011. június 3., péntek

A Beagle "vegyésze"

A Beagle, mint tudjuk, nem csak egy imádnivaló kutyafajta elnevezése, hanem egy imádnivaló hajóé is, amely 1831 és 1836 között körbehajózta a Földet, fedélzetén minden idők leghíresebb elméletalkotójával, az akkor 22 éves Charles Darwinnal.

Darwint tisztelni kötelező, viszont az utókor méltatlanul mellőz egy másik, kissé depressziós, kissé hirtelen haragú fiatalembert, aki nem csupán (viszonylagos) jóbarátja volt Charlie fiúnak, hanem egyenesen ő volt az, aki lehetővé tette, hogy Darwin a HMS Beagle fedélzetére kerülhessen. Kiről van szó?
Természetesen a kapitányról, Robert FitzRoy-ról.

 Intuitív főtisztünk rendkívüli (és egy tengerésztiszttől elvárt) érdeklődést mutatott a meteorológia iránt. A vitorlások korában a viharok és az időjárás változásai jóval félelmetesebbek voltak, mint manapság; minél pontosabb előrejelzésük tehát rendkívüli fontosságú volt egy hajón. FitzRoy azon dolgozott, hogy a légnyomás változásait "láthatóvá" tegye a legénység számára. Vegyész/fizikus olvasóink erre már bólogatnak is, hogy "persze, persze, barométert kellett, hogy használjon", és valóban azt használt.

A FitzRoy barométer (~viharüveg, storm glass) vizes alapú rendszerben a hőmérséklet és a nyomás változásaira érzékeny, könnyen kristályosodó vegyületeket tartalmaz, egészen pontosan:
  •  2,5g kálium-nitrátot
  •  2,5g ammónium-kloridot
  •   33ml desztillált vizet
  •   40ml etanolt
  •  10g kámfort.
A keverék állagának változása rendkívül látványos időjárás-előrejelzést szolgáltatott. Néhány példa.:
- Az üveg alján kiváló kristályok közelgő fagyot jelentenek.
- A keverék tetején szálszerű csapadék képződése szeles időt ígér.
- Kristálytiszta folyadék esetén nyugodt, napos időre lehetett számítani.

Érdekesség: bár televíziós/rádiós időjósaink ezt nem tudják, akárhányszor kimondják az "időjárás-előrejelzés" szót, FitzRoy emléke előtt tisztelegnek, ugyanis az angolban az azonos jelentésű "weather forecast" szókapcsolat a kapitány szavajárása ("forecasting the weather") alapján épült be a köztudatba.

ps.: Igen, nagy rajongója vagyok Darwinnak, FitzRoynak és a Beagle útjának, és igen, egy egész blogot meg tudnék tölteni róluk szóló anekdotákkal.  
pps.: Nem, nem csináltam még otthon FR barométert, de igen, szeretnék.

2011. május 26., csütörtök

Híres vegyészek 7 - Leonyid Brezsnyev

Bár nem volt vegyész a szó "klasszikus" értelmében, Leonyid Brezsnyev, a Szovjetunió ötödik vezetője fiatalkorában közelebbi ismeretséget kötött a fémek gyártásának trükkjeivel.

Kimondhatatlan nevű szülővárosa  - Dnyiprodzerzsinszk - kohászati technikumát (~főiskola) végezte el. Néhány év katonai/politikai kalandozás után visszatért a szakmájához. Egy évig a technikum igazgatójaként tevékenykedett, később pedig a Dzerzsinszkij Kohászati Üzem kohászati mérnöke volt.

ps.: sorsának további alakulása megtekinthető a 12. osztályos történelemkönyvekben

2011. május 23., hétfő

Rövid és fájdalmas 7

Jó étvágyat! :}

2011. május 15., vasárnap

Wolfram Alpha - A mindentudó

A "mindentudás" valahol a tudakozóval és a különleges tudakozóval kezdődött, amikor az internet még csak valami ködös, tudományos-fantasztikus pletyka volt.
Azóta továbbléptünk, és mostanság a Gugli a legjobb barátunk, és Wiki a legjobb barátnőnk, ha információt akarunk szerezni valamiről... nos, igen, de meg tudja-e válaszolni nekünk a Google és a Wikipédia, hogy hány darab elektron van 134,578 g oxigénben? Nem.
Na és azt, hogy mekkora a távolság Budapest és Timbuktu között? Azt sem.

Valami mégis választ tud adni a legképtelenebb kérdéseinkre is, és ez a Wolfram Alpha, egy kereső-alkalmazás, amely különböző függvények, összefüggések és tényszerű adatok felhasználásával válaszol a kérdéseinkre, legyen szó fizikáról, közgazdaságtanról, kémiáról, vagy bármi más tudományágról.
Mindössze az a dolgunk, hogy egyszerű (angol) keresőszavakat adjunk meg neki, amiből ki tudja találni, mire gondolunk.
Két fenti példám keresőszavai például: "number of electrons in 134.578g oxygen" és "distance Budapest Timbuktu".

És még humoruk is van a fejlesztőinek ;}

2011. május 2., hétfő

Vegyészművészet

Tegye fel a kezét, aki szerint van olyan város, amely szívesen nézegetne egy molekula-szobrot az egyik terén.

Jól van, tiszaújvárosiak, letehetitek a kezeteket, mi többiek pedig csodáljuk meg Szanyi Péter alkotását, az "Olefin" névre hallgató köztéri szobrot, amely Tiszaújváros egy parkját díszíti.

















forrás és bővebb információ: a Szoborlap weboldalon.

2011. április 26., kedd

Rövid és fájdalmas 6

Ez elég angolos és fájdalmas lesz, de ez a szóvicc... no komment :}
Ajánlom mindenkinek, aki szereti a kémiát és a stratégiai játékokat/háborús filmeket ;}

















ps.: no leesett? Bevallom, nekem kellett egy fél perc :]

2011. április 19., kedd

Könyvajánló: Kalandozások a kémia múltjában és jelenében

A tudományos ismeretterjesztés nem csak az interneten és a televízióban zajlik, hanem a könyveken keresztül is. Régebben már bemutattuk a Rettentő Tudomány sorozat kémiáról szóló tagját, amely a 12-14 éves korosztályt ismertette meg a kémia alapjaival.

Ezúttal egy komolyabb könyvvel szeretnélek megismertetni benneteket, mégpedig egy, a Tudomány-Egyetem sorozatban helyet foglaló írással.
 
Inzelt György: Kalandozások a kémia múltjában és jelenében című könyve tulajdonképpen egy esszégyűjtemény, tíz kémiai, tudománytörténeti érdekességet mutat be, így többek között az áramforrások születését, a vezető polimereket, valamint az adminisztratív küzdelmet, amelyet egy-egy új elemnek végig kell szenvednie, míg végre elnevezi a IUPAC. 

Azoknak ajánlom a könyvet, akik nem sajnálják az időt és a figyelmet, hogy szélesítsék kémiai ismereteiket. Annak ellenére, hogy a szerző és a kiadó szerint is közérthető műről van szó, nem buszos olvasmány, és nem lehet lestrapált aggyal olvasni, oda kell figyelni a mondatokra, különben elszöknek.

Mivel régebbi megjelenésű (2003), és ismerjük be, sajnos nem lett bestseller, fogalmam sincs, hogy forgalmazzák-e még. Könyvtárakban viszont elérhető. Jó hír a fővárosiaknak: a Szabó Ervin Könyvtárban biztosan van. Most mondjuk ne keressétek, mert nálam dekkol :}

2011. április 14., csütörtök

Egy betű a világ

Sokszor előfordult már, hogy vakartam a fejem: Mégis mi a különbség a kettő között?

Nevezetesen: adszorpció vagy abszorpció?
Egy aprócska kis betű és mégis nagyon lényeges az eltérés. Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki első nekifutásra nem tudna különbséget tenni a kettő közt. Talán még másodikra sem. És valljuk be, talán nem is elég szemléletes az a mód, amivel megpróbálják rávezetni az embert. Ehhez kapcsolódóan ráakadtam egy nagyon jól reprezentáló képre. Remélem, így már egyszerűbb lesz a megértés.(:


Ugye, így már nem is olyan nehéz elképzelni. :D
Adszorpció: Megoszlás a fázisok érintkezési felületén
Abszorpció: Megoszlás a fázisok belsejében

2011. április 12., kedd

Vegyészszótár 3 - Francia

Kedves és segítőkész olvasónk, Ram segítségével elkészült a Banyakonyha Vegyészszótár (TM) francia kiadása is :)

unsen-égő = bec Bunsen
diplomamunka = thèse
egyszerhasználatos cikkek = articles à usage unique
hivatkozások = liens
kémia = chimie
kutató a ...-ból = chercheur au laboratoire de...
laborfelszerelés = équipement de laboratoire ill. mobilier de laboratoire
mérlegen mér = peser
minta = échantillon
mintavétel = prélèvement
nyomás alatt = sous pression
parányi = minuscule
próbanyomás = pression d'épreuve
vízzel telített gőz = la vapeur d'eau saturée
számítógép = ordinateur
szelep = soupape (obturateur, valve)
színtelen = incolore

ps.: ne kérdezzétek, hogyan kell kiejteni őket...;}

2011. április 3., vasárnap

Rövid és fájdalmas 5

Schrödinger plázamacskája.
Kötelező ruhadarab elvetemült kvantumfizikus hölgyeknek :}

forrás.: nem emlékszem... valahol Réges-Rég, egy Messzi-Messzi Honlapon találtam.

2011. március 28., hétfő

The DNA song, BioRap

Valamikor a múltban, már született egy bejegyzés ebben a témában. Most feldolgozzuk kicsit másképp. És, hogy a más zenei ízléssel rendelkezők se panaszkodjanak, mutatok egy harmadik verziót is.(:



2011. március 27., vasárnap

Miért lett Ittrium, Erbium, Terbium, Itterbium?

Azt hiszem, a periódusos rendszer vizsgálgatása közben sokaknak feltűnik a címben említett elemnevek rendkívüli hasonlósága. Ez természetesen nem véletlen, ahogy erre az "elemnevek" cikksorozat beharangozójában már utaltam is.

A négy ritkaföldfémet egy békés, svéd település bányájából származó kőzetmintákból azonosították. A falu neve pedig, -nem különösebben meglepő módon-: YTTERBY
Az elnevezés egyébként az ytter (külső) és by (település) szavakból származik.



ps.: Ytterby neve szerencsés abból a szempontból, hogy nem hangzik idegenül a nemzetközi vegyészközösségnek sem. Képzeljük csak el, ha például Nyíregyháza mellett találtak volna rá ezen elemekre. A külföldi kutatók azt hiszem, a hajukat tépnék a "nyírium", "nyíregyházium", "egyházium" és "nyíregyium" nevek miatt. ;}

2011. március 21., hétfő

Rövid és fájdalmas 4

A legveszélyesebb elem: Chucknorium.
Katt a nagyobb képért ;}


ps.: bocsánat, bocsánat, megyek is elbujdokolni a Nektek okozott fájdalom miatt :D
forrás.: a szokásos 9gag.com

2011. március 7., hétfő

Kockaéder

A minap barangoltam a neten és az alábbi érdekes/vicces kis karaoke videóra bukkantam. Jó magam is próbálkoztam az énekelgetéssel.




 Az ehhez hasonló videókat youtubon illetve a www.kockaeder.hu oldalon lehet elérni.

Jó szórakozást!(:

2011. március 6., vasárnap

Miért lett Argon? Miért lett Kripton?

Az orrukat rendkívül magasan hordó, szinte semmivel sem reagáló nemesgázokról általában elmondható, hogy neveiket görög szavakból származtathatjuk.

A 18-as rendszámú argon kiváló példája az unatkozó nemesgázoknak. Rendkívül inert gáz, nem képez vegyületeket (egyetlen kivétellel, ez pedig az argon-fluorohidrid), ezért előszeretettel használják védőgázként, ha a nála olcsóbb nitrogén nem alkalmazható inert atmoszféraként. Erre az arcátlan, kémiai semmittevésre utal a neve, amely az ARGOSZ görög szóból származik, jelentése pedig lusta/tétlen.



Rokona, a 36-os rendszámú kripton, szintén előszeretettel rejtőzködik a kémiai reakciók elől. Felfedezője, a skót Sir William Ramsay talán éppen ezért nevezte el a rejtőzködőt jelentő görög KRYPTOSZ szóról.
(Tehát, kedves Olvasók, valóban nem véletlen a "kripta" és a "kripton" szavak összecsengése. A sírboltokat is rejtettségük miatt nevezzük kriptának.)

2011. február 28., hétfő

Vegyészszótár 2 - Olasz

Kedves olvasónk, Ram segítségével már egy olasz laboratóriumban is el tudnánk tájékozódni, ha úgy hozná a sors. Köszönjük szépen :)

derítés = depurazione
gázpalack = bombola gas
egyszerhasználatos kesztyű = guanti monouso
fehér köpeny = camice bianco
kémcső = provetta
készülék = apparecchio
... kimutatási próba = test per il rilevamento di....
konnektor = presa
laborfelszerelés = strumentazione da laboratorio
mérleg = bilancia
minta = campione
pipettahegy = puntale per pipetta
steril fülke = cappa sterile
szemét = rifiuto
szűrőpapír = carta da filtro
táptalaj = terreni di coltura
telepszámláló = contacolonie
teljeskörű védelem mikrobák és finom por ellen = protezione totale da germi e pulviscolo
vákuumban = sottovuoto
vészkijárat= uscita d'emergenza



2011. február 21., hétfő

Miért lett Vanádium?

Miért nikkel a nikkel? Miért hasonlít az ittrium, az itterbium és az erbium neve? Mi köze a kriptonnak a kriptákhoz?

Általában nem sokat gondolkozunk azon, hogy honnan is kapták az elemek érdekesen hangzó elnevezéseiket. A legtöbbről fel se tételezzük, hogy jelent valamit, mert túlontúl mesterségesen és idegenül hangzik.
Valahogyan pedig el kellett nevezni őket. Valahonnan származniuk kell ezeknek a különleges elnevezéseknek.

Ennek járunk utána a Banyakonyhán legújabb cikksorozatunkban.


Először nézzük meg, miért is lett vanádium a vanádium, ez az elemi állapotban puha, fényesszürke átmeneti fém, amely a 23-as rendszámot viseli. A vanádium vegyületei, és azok az ásványok, amelyekben előfordul, rendkívül változatos, gyönyörű színekben pompáznak. Nils Gabriel Sefström, a vanádium "újrafelfedezője" a skandináv szépségistennőről, Vanadísról nevezte el az ismeretlen elemet. (Kiegészítés mitológia-rajongóknak: Vanadís nem más, mint a ván Freyja.)

Nyelvújításkori magyar neve, a szineny, talán ugyanezt a vegyület-színkavalkádot volt hivatott reprezentálni.

2011. február 8., kedd

Idézetek a tudományról

Ezúttal nem a humor és az ötletesség felé kalandozunk el, hanem megnézzük, miket írtak gondolkodók, kutatók és írók a tudományról.


"Felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki." (Szent-Györgyi Albert)

"A tudomány szemei félelmetesek és tiszták" (Carl Gustav Jung)

"A legérdekesebb mondat, amit a tudományban hallani, az az új felfedezéseket megelőző - nem a "Heuréka!"-, hanem az "Ez furcsa..."" (Isaac Asimov)

"A tudomány izgalmas kaland. Ajtókat nyitogatunk, keressük az igazságot, s egyszerre ott van előttünk, mint mesebeli kincs, a maga kézzelfogható, tündöklő valóságában." (Kosztolányi Dezső)

"Tudásunk egy csepp, amit nem tudunk, az egész óceán" (Isaac Newton)

"Az élet, ami ugyanúgy támadt a létből, mint a lét egykor a semmiből; az élet, a létnek ez a kivirágzása az élettelen természettel közös alapanyagokkal bír - egyetlenegy sincs, amely csak az övé lenne" (Thomas Mann)

Utolsónak (mivel mégiscsak humoros blog lennénk), megosztanám veletek az egyik legaranyosabb versikét, amit tudós írt, ráadásul nem más, mint a sokak által -okkal- tisztelt Stephen Hawking.

Egy lány, ki Wightban éldegél
Gyorsabban jár, mint a fény
Ha egy nap elindul ő
Relatív az útidő
Mert előző nap célba ér.

2011. február 5., szombat

Szerotonin-nyaklánc, bázispár-fülbevaló

Egy kedves olvasónk osztotta meg velünk remek felfedezését.
Egy amerikai, biokémikusból lett ékszerművész molekula-formájú láncokat, fülbevalókat és karkötőket készít, amelyek egyrészt szépek, másrészt frappánsak. :)

Szerotonin-nyaklánc:












Bázispár-fülbevalók:


2011. január 27., csütörtök

Fotoszintézis

Az alábbi videó Peter Weatherall alkotása, aki gyerekdalokként próbálta meg összefoglalni a természettudomány alapvetéseit. Egyszerű szöveg és animáció, nagyjából öt hangból álló dallam, ám mindezek ellenére fülbemászó. :)



ps.: magyar nyelvű zenés "oktató" videót, vicces animációt nem igazán találtam még, de nem adom fel :) 
Előbb-utóbb nálunk is lesz igény a tudományos kreativitásra, és egyszer talán rájövünk, hogy a figyelemfelkeltés nem rögtön a differenciálegyenleteknél kezdődik, hanem az ilyesféle egyszerű projekteknél.

2011. január 22., szombat

Rövid és fájdalmas 3

Komment nélkül :)




forrás: bevallom, már nem emlékszem. A fél internet tele van ezzel a képpel :]
Oké, azért nem a fele...

2011. január 12., szerda

2011 - A Kémia Éve

Kereken száz éve kapta kézhez Marie Curie a Nobel díjat. Ennek örömére az Unesco és a IUPAC a "kémia évének" nevezte ki 2011-et.

Az emlékév mottója:
Kémia - életünk és jövőnk
(Chemistry - our life, our future)

International Year of Chemistry, 2011

A további nézelődéshez:
http://www.chemistry2011.org/
http://www.mke.org.hu/component/content/article/280-2011-a-kia-nemzetki-e.html
http://www.unesco.hu/tarsadalomtudomany/2011-kemia-nemzetkozi

2011. január 8., szombat

Hírecskék

Kedves hűséges olvasóink!
Örömmel jelenthetjük, hogy a mai nappal véget ér a Blog kényszerű hallgatása. Kriszti meg én teljes sikerrel vettük az utolsó félév megpróbáltatásait, a szakdolgozat és az államvizsga borzalmait, így megszólításunk mostantól: vegyész/biomérnök kisasszonyok :)

Mivel ez egy ünneplős poszt, ünnepekkor pedig koccintunk, szeretnénk virtuálisan koccantani mindenkivel, egyben utólagosan is boldog karácsonyt és kellemes új évet kívánva mindenkinek!


ps.: tudjuk, tudjuk, sörrel nem szokás koccintani (bár 1998 óra már magyarok is koccinthatnak vele), de sajnos a "pezsgő" szót sehogy sem lehet kirakni a periódusos rendszerből.